dom „Bezat”

Pupki41
www.wbezacie.pl

Dom „Bezat” to jedno z najstarszych gospodarstw poniemieckich w okolicy, należące przed wojną do rodziny Grunwald (Gronwald). Powstało około 1890 roku jako gospodarstwo doświadczalne i edukacyjne. Po wojnie i wysiedleniu ludności miejscowej ze wsi Pupki dom podzielił los innych gospodarstw w okolicy – przeszedł w ręce nowych właścicieli. W 1980 roku odkupiliśmy go jako szczątkowe siedlisko ze zrujnowanymi zabudowaniami od mamy naszego sąsiada, Felka Bezata, pani Jolanty Pawłowskiej. Po wielu przebudowach od 11 lat działa jako ośrodek, do którego przyjeżdżają głównie grupy praktykujące jogę, metodę Feldenkrajsa, pracę z głosem i inne formy rozwoju osobistego.

„Poniemieckie / Odzyskane” osobista perspektywa na krajobraz kulturowy Mazur – wystawa fotografii. Więcej o wystawie. Mecenaską wystawy „Poniemieckie/Odzyskane” jest Fundacja Sztuka Wolności z siedzibą w Idzbarku.
Spotkanie z autorką Olgą Żmijewską – niedziela 11:30

Pokaz prac autorstwa mieszkanek okolicznych wiosek. Prace inspirowane warmińską naturą, krajobrazem, zjawiskami klimatycznymi, roślinnością, legendą. Joanna Płachecka – malarstwo, techniki mieszane, Iwona Sojka – grafika, Joanna Aszenberg – grafika, techniki mieszane.

„Warming w obejściach” przegląd zdjęć i małych form filmowych Joanny Barchetto – lokalnej kronikarki, sąsiadki, fotografki.
W ostatnich latach powstało wiele zdjęć, form reportażowych i filmów kulinarnych przedstawiających życie codzienne w gospodarstwach, które współtworzą Sztukę w Obejściu. W salonie Bezata można będzie rozsiąść się w fotelu i obejrzeć je na dużym ekranie.

Niedziela, 13.00 „Jesteś pełnią” relaksacyjno-kontemplacyjny koncert zespołu Spirit Tree. Więcej o zespole Spirit Tree.

Warming/Kulinarne Biuro Podróży – targ dobrego jedzenia: przetwory, sezonowe plony, naturalne kosmetyki, słodkości.
Kuchnia indyjska i autorskie dania Paweł Gorczyca/Patita Pavana D