Sztuka w Obejściu 2017

PROGRAM 2017:

WYSTAWY CZYNNE: sob:11.00 – 18.00, nd: 11.00 – 17.00

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Piątek:
godz. 18.00: spektakl Ubu król, Teatr Węgajty
godz. 20.00: Otwarcie Sztuki w Obejściu 2017 i pokaz fotografii Marka Liberskiego, m. in. Pejzaże jeszcze z tej ziemi. Ciąg dalszy poprowadzi DJ WOJ, Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło

Sobota:
godz. 11.00 i 13.00: pokaz filmu Punkt krytyczny (1,5h), Lawendowe Muzeum Żywe
godz. 15.00: koncert zespołu Blues Time, Galeria Przerwa
godz. 16.30: Fenomen Puszczy Białowieskiej – spotkanie z Katarzyną Jagiełło (Greenpeace). Po spotkaniu, ok. godz. 18.00: Obejście dla Puszczy – korowód z rzeźbami-lampionami
godz. 20.00: interwencja muzyczna zespołu Suknia Wandzi Azbestowa oraz recital Tomka M. Konopińskiego, świetlica w Nowym Kawkowie

Niedziela:
godz. 11.00 – 12.00 Lecznicze olejki eteryczne, zajęcia z Barbarą Kwiatosz, Lawendowe Muzeum Żywe
godz. 12.30 – 14.30: Edward Cyfus – opowieści warmińskie, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” – koncert, Lawendowe Muzeum Żywe
godz. 15.00: spotkanie z gośćmi z Eco Village of Eourres: Rayanną Gollard, Weroniką Bedryjczuk i Françoisem Monnetem, Świetlica w Nowym Kawkowie
godz. 17.00: Muzyczny Finisaż, Teatr Węgajty
godz. 19.00: Przysiewki końcowe śpiewa Jacek Bereza, Berezówka

WARSZTATY/POKAZY:
Sobota, w godz. 10.00 – 14.00: Otwarta Pracownia Ikony, Cegielnia Art
Sobota w godz. 12.00-16.00 i niedziela 10.00-12.00: Między judo a plecionkarstwem – otwarty warsztat wyplatania z leszczyny i wikliny, Teatr Węgajty
Niedziela, w godz. 11.00 – 13.00 – warsztat-pokaz koronki czółenkowej (czynny udział po wcześniejszym zgłoszeniu), Koronczarnia
Komponowanie herbat ziołowych, olejów i maści oraz gra terenowa Zaginiony Skarb Starej Zielarki, Różane Wzgórza
Budowa ogrodu permakulturowego (w razie niepogody warsztat tynkowania gliną); robienie świec z wosku pszczelego; kącik dla dzieci – malowanie form gipsowych; pokaz tatuażu hand poke, Etno Warmia
UWAGA: do warsztatów bez oznaczonej godziny można się przyłączyć w dowolnym momencie.

Folder Sztuki w Obejściu 2017 w postaci PDF

Miejsca/wystawy

Bałąg
Pękaloplastyka
Joanna Płachecka
Kasia Sobczyk

Bałąg to w naszej okolicy miejsce wyjątkowe. Leży na końcu świata, a zarazem w jego centrum. Nie prowadzi tam żadna asfaltowa droga, więc nie trafia się do Bałąga „po drodze”. Trzeba pojechać specjalnie. Warto. Na bałąskich polach odbywają się co roku Mistrzostwa Świata w Rzucie Młotkiem do Telewizora (w tym roku już po raz 26), stąd wywodzi się też nawiązujący nazwą do nazwy wsi hip-hopowy zespół BŁG Skład. I nie tylko…
 

 

Koło Gospodyń Wiejsko-Miejskich (Julita Pękalska, Małgorzata Kasia Sobczyk, Joanna Aszenberg, Joanna Płachecka) prezentuje: fauna i flora na blejtramach i deskach, akwarele: portrety dzikich roślin, malowane kamienie, biżuteria autorska, chleby na zakwasie, przetwory, pasztety wegetariańskie, herbatki ziołowe. Gościnnie – gospodarz Paweł Pękalski – metaloplastyka.

 

Godki 21
Stowarzyszenie Ręką Dzieło

Wiejski dom pracy twórczej. Miejsce działań artystycznych i ekologicznych.
 

 

Otwarcie Sztuki w Obejściu 2017 i pokaz fotografii Marka Liberskiego, m. in. Pejzaże jeszcze z tej ziemi. Ciąg dalszy poprowadzi DJ WOJ Piątek, godz. 20.00.

Nowe Kawkowo 13
Cegielnia Art
 


 
Pracownia ceramiczna i galeria ceramiki prezentuje prace autorstwa Letycji Pietraszewskiej: rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki, formy użytkowe i dekoracyjne.

 

Nowe Kawkowo 30
Galeria Kawkowo
 


 
Wystawa prac Wojtka Noude’go – renomowanego malarza graffiti z południa Polski, który obrazuje w nich charakterystyczne dla siebie style liternicze oraz postacie.
Poza tym tradycyjna ekspozycja różnorodnej sztuki artystów związanych z galerią i okolicą, pyszna czekoladowa tarta, kawa, herbata, a może nawet zupa 🙂
W sobotę o godz. 15.00 koncert zespołu Blues Time w składzie: Krzysztof Domański, Zbyszek Jędrzejczyk, Włodzimierz Tyl, Andrzej Kubacki, Piotr Gludkowski.

Nowe Kawkowo 46A
Koronczarnia
 


 
W pracowni Moniki Paśnik-Petryczenko powstaje unikalna koronkowa biżuteria. Każdy egzemplarz tworzony jest ręcznie za pomocą techniki zwanej frywolitką czyli koronką czółenkowa, ponieważ robi się ją za pomocą specjalnych maleńkich czółenek. Podobno sztuka ta w swej pierwotnej formie znana była już w starożytnych Chinach i Egipcie.

Warsztat-pokaz koronki czółenkowej. Niedziela, w godz. 11.00 – 13.00.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc czynny udział w warsztacie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym:
kontakt@koronczarnia.pl 

Nowe Kawkowo 11a
Lawendowe Muzeum Żywe
 


 
Muzeum Żywe jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je niewielka plantacja lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych.

Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura-natura, swój-obcy.
Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.

Patronem muzeum jest Jacek Olędzki, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, który w drugiej połowie XX wieku założył i przez kilka lat prowadził autorskie Muzeum Żywe w Murzynowie pod Płockiem.

W sobotę skoncentrujemy się na naszych losach pojmowanych globalnie, a w niedzielę zajmiemy się warmińską kulturą tradycyjną w opowieści i muzyce.

Punkt krytyczny pokaz filmu, reż. Łukasz Bluszcz, prod.: WWF. Sobota, w godz. 11.00 – 12.30 oraz 13.00 – 14.30.

W niedzielę
w godz. 11.00 – 12.00 Lecznicze olejki eteryczne, zajęcia z Barbarą Kwiatosz
w godz. 12.30-14.30 o Warmii opowiadać będzie Edward Cyfus, legendarny Warmiak, znawca oraz popularyzator warmińskiej kultury i tradycji ludowej. Towarzyszyć mu będzie występ grupy członków Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” UWM w Olsztynie, którzy zaprezentują folklor warmiński z piosenkami i tańcami (szot, polka hasana, pofajdok, biwat weselny), oraz innych regionów. Ideą występu jest promocja regionu warmińskiego. W skład grupy wchodzić będą: Wojciech Deliga – akordeon, Marcin Jankowski – klarnet oraz para taneczna.

W sobotę i niedzielę: w godz. 14.00-17.00 podawana będzie gorąca i aromatyczna zupa jesienna.

 
Świetlica w Nowym Kawkowie
 

 
Fenomen Puszczy Białowieskiej – spotkanie z Katarzyną Jagiełło (Greenpeace). Sobota, godz. 16.30.
Po spotkaniu: Obejście dla Puszczy – korowód z rzeźbami – lampionami, przygotowanymi podczas warsztatów z Francois Monnetem Insolite Lights. Sobota, ok. godz. 18.00

Interwencja muzyczna zespołu Suknia Wandzi Azbestowa w składzie: Igor Buszkowski – bas, Krzyś Banasik – gitara, Małgorzata Kasia Sobczyk – wokal, garnek, harmonijka ustna oraz recital Tomka M. Konopińskiego. Sobota, godz. 20.00

Spotkanie z gośćmi z Eco Village of Eourres z Francji: Rayanną Collard, Dominiką Bedryjczuk i François Monnetem.
Niedziela, godz. 15.00
 

Warmińska Pracownia Ikony
Nowe Kawkowo
Warmińska Pracownia Ikony
 

 
Warmińska Pracownia Ikony od 2010 r. skupia ikonografów z Nowego i Starego Kawkowa, Pupek, Szałstr, Lutr i Olsztyna, studiujących i praktykujących – pod opieką Grupy Agathos i Scholi Węgajty – tradycyjne techniki pisania ikon sięgające pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Otwarta Pracownia Ikony zagości na wzgórzu w gospodarstwie Cegielnia Art. Sobota, w godz. 10.00 – 14.00.
Wystawa ikon w Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie. Niedziela po liturgiach (9.00 – 11.00 i 12.00 – 14.00)

 
Marysiowe łąki
Pupki 46
Marysiowe łąki

Maria Kwiatkowska mówi o sobie, że „rzeźbi dużą formę” – krajobraz: sadząc drzewa, oczyszczając stawy, wytyczając ścieżki, troszcząc się o zachowanie wiejskiego krajobrazu miejsca. Pasjonuje się zbieractwem i przetwórstwem.
 

 
Na gości czekają zioła, przetwory domowe i opowieści – o sztuce pieczenia chleba, o rosnących wokół nas ziołach leczniczych, o kompostowaniu i innych umiejętnościach ogrodniczych.
Nastrój domu tworzą m. in. inspirowane warmińskim krajobrazem płótna Ewy Plichty-Lubienieckiej i niepowtarzalne sprzęty domowe z kuźni Aleksandra Raczaka.
 

Art Wood Kawkowo
Stare Kawkowo 5b
ART WOOD KAWKOWO

Art Wood Kawkowo to pracownia stolarstwa artystycznego, w której z drewna i pozornie nieprzydatnych przedmiotów powstają niepowtarzalne stoły, lampy, patery, misy czy deski kuchenne. Specjalnością pracowni są warsztaty DIY (do it yourself) z zakresu upcyclingu i stolarstwa artystycznego.
 

 
Manufaktura Art Wood Kawkowo zaprasza do obejrzenia wyrobów z unikalnego drewna, tzw. czarnego dębu. Drewno dębu, po ponad 300 latach spędzonych pod wodą, zmieniło swoją strukturę i kolor. Dzięki procesom chemicznym zachodzącym w drewnie, dęby przebarwiają się w tonacjach głębokich brązów i czerni. Stają się też twarde, a wręcz skamieniałe. Są niezwykłymi okazami pochodzącymi z innej epoki.
 

Berezówka
Szałstry 43 b
www.berezowka.pl
 
Berezówka to przede wszystkim miejsce znane z dobrego jedzenia.
Zobacz jadłospis
 

 
W niedzielę godz. 19.00 Przysiewki końcowe śpiewa Jacek Bereza.
 

Różane Wzgórza
Szałstry 42
Różane Wzgórza

Zapraszamy do zwiedzania Ziołowej Galerii, która jest w centrum naszego gospodarstwa. Będzie tu można wysłuchać opowieści starej zielarki o niezwykłych właściwościach otaczających nas pospolitych roślin i kwiatów. W przydomowym ogródku można je zobaczyć, dotknąć, spróbować, poczuć.
Na dzieci czekać będzie specjalnie przygotowany kącik zabaw, a w przydomowym zagajniku, gra terenowa Zaginiony Skarb Starej Zielarki.
 

 
Zapraszamy też na warsztat komponowania herbat ziołowych, olejów i maści.
Na podwórzu zapłonie ognisko, na którym w kociołku ugotujemy zupę pokrzywową i inne przysmaki.

Zobacz jadłospis

Etno Warmia
Skolity 30
Warmińskie Centrum Renowacji
Biuro Turystyczne ”Laba”
Permakultura Skolity

Gospodarstwo Hirka Roberta Jaroszewicza i Pauliny Piotrowicz.
 


 
Zafascynowani możliwościami jakie daje nam natura i działalnością Seppa Holzera postanowiliśmy w tym roku założyć swoją własną permakulturę. O tym, co to właściwie jest i jak wygląda budowa permakulturowego ogrodu od podstaw, będzie się można dowiedzieć na warsztatach podczas Sztuki w Obejściu. Zapraszamy też do naszej kawiarni w stodole, gdzie można będzie obejrzeć wystawy fotografii, rysunków i rękodzieła, samodzielnie zrobić świeczkę z wosku pszczelego, zobaczyć pokaz tatuażów hand poke, a najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych.

Jarek & Jarek – wystawa fotografii Jarka Poliwki i komiksów Jarka Gacha.

 

Ośrodek teatralny Węgajty
Węgajty 18
Teatr Węgajty

Miejsce spektakli, spotkań, warsztatów, a także festiwalu „Wioska Teatralna”. Pierwsze działania miały tu miejsce w 1982 roku. W 1986 powstał teatr, który swoją nazwę wziął od pobliskiej wsi. Dziś w Ośrodku działają dwa zespoły: Teatr Węgajty i Schola Węgajty.
 

 
Ubu król, czyli Polacy – spektakl Teatru Węgajty wg motywów Alfreda Jarry’ego,”, inscenizacja: Wacław Sobaszek. Piątek godz. 18.00
Serdecznie dziękujemy Domowi Pomocy Społecznej w Jonkowie za pomoc w realizacji spektaklu.

Muzeum Teatralne: 35 lat teatru w Węgajtach – nagrania dokumentalne m.in. z pierwszych spektakli oraz z nowszych projektów Teatru Węgajty. Towarzyszy im ekspozycja rekwizytów i pamiątek z różnych okresów działalności.

Playground: ksylofon z bali drewnianych, tipi tworzone przy użyciu japońskiej techniki shibori, batyskafy leśne i powstający właśnie, nowy eksponat wyplatany z leszczyny.
 

 
Warsztat wyplatania obiektów przestrzennych z leszczyny i wikliny, Między judo a plecionkarstwem, prowadzenie Jan „Dziki” Sajdak. Sobota 12.00-16.00, niedziela 10.00-12.00

Specjalności kuchni kaukaskiej – nieznane w Polsce potrawy takie jak czepałgasz, gałuszki, manty i czeczeńska chałwa przyrządzane przez Luizę Ibragimową

Pogotowie Muzyczne
Utworzona w Teatrze Węgajty ad hoc grupa muzyczna odwiedzi ona rożne obejścia, albo na wezwanie, albo robiąc niespodziankę. Służyć będzie temu co aktualnie się dzieje – tworzyć muzyczne tło dla wystawy, wciągać ludzi do tańca, uświetniać nastrój danego miejsca.

Finisaż
Muzycy Pogotowia zaproszą do uroczystego zamknięcia SwO 2017. Spróbujemy na gorąco zebrać i zogniskować energię napotkanych miejsc, ludzi i zdarzeń. Niedziela, godz. 17.00
 


 

Eourres leży w południowych Alpach, na 900 metrach wysokości. Jest miejscem, które nieustannie się zmienia.
W 1914 roku Eourres liczyło 800 mieszkańców. W latach 80., w związku z uprzemysłowieniem i wyjazdem ludzi do miast, a także po wcześniejszym wyludnieniu w czasie II Wojny Światowej, zostało tam tylko 30 mieszkańców. Wioska zaczęła wymierać, ale też właśnie wtedy zaczęli przyjeżdżać tam młodzi ludzie i ją odbudowywać.
Teraz, 40 lat później, są tu m. in. szkoła, przedszkole, biblioteka publiczna, 30 przedsiębiorstw, od farmerskich aż po firmy zajmujące się budową ekologiczną i inne – zajmujące się sztuką czy agroturystyką. Jest duży sklep z artykułami organicznymi i ekologicznymi, restauracja, piekarnia, centrum uczące młodych ludzi świadomości ekologicznej. W lokalnym kościele odbywa się też słynny festiwal muzyczny. W sumie przez cały rok mieszka tu razem 170 osób.
Wiele osób żyje w jurtach w pięknej okolicy Eourres, inni mieszkają w drewnianych domach, a gmina rozwinęła plan budowy ekologicznych domów do wynajmu dla nowo przybyłych.
Eourres jest wyjątkową wioską ze względu na swoje bogate życie kulturalne, z seminariami, warsztatami i spektaklami, które odbywają się przez cały rok.
Wyjątkowe jest też to, że wioska od 30 lat ma swoje władze polityczne, z merem i radą gminy, których celem jest właśnie rozwój ekologiczny.
I nie mieszkają tutaj żadni guru ani przywódcy duchowi, a po prostu marzyciele i aktywiści.
„Szacunek dla otoczenia jest bez wątpienia jedną z podstawowych zasad, które pozwalają miejscowym i przyjezdnym rozmawiać o takich pojęciach jak rolnictwo, muzyka, kultura, edukacja, nowoczesne technologie etc. Kobiety i mężczyźni, którzy tu dotarli z czterech stron świata, próbują, nie bez trudności, włączać się w lokalne życie na chwilę lub na dłużej. Wioska nie jest ani „hipisowską komuną” ani idealnym światem. W Eourres się narzeka, kłóci się z sąsiadem, skarży na brzydką pogodę, przysięga, niektórzy protestują, ale też śmieje się, śpiewa, opowiada, tańczy, wyobraża sobie, realizuje…
Dzisiaj inicjatywy polityczne, ekonomiczne, artystyczne i społeczne podejmowane w wiosce są propozycjami alternatywnymi wobec sposobu życia społeczeństwa konsumpcyjnego. Eourees jest jednym z tych miejsc, które gromadzą ludzi nie wahających się wypróbowywać swoje indywidualne pomysły na życie, również na życie kolektywne.”

Dodaj komentarz