SCHOLA WĘGAJTY i WARMIŃSKA PRACOWNIA IKONY

Nowe Kawkowo
Warmińska Pracownia Ikony
Schola Węgajty

Schola Węgajty to zespół zajmujący się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Zespół powstał w 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia „Węgajty”.

Warmińska Pracownia Ikony od 2010 roku skupia ikonografów z najbliższej okolicy, studiujących i praktykujących tradycyjne techniki pisania ikon sięgające pierwszych wieków chrześcijaństwa. Więcej

Wystawa ikon w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie
Święci pańscy: mnisi i wojownicy, pustelnicy i asceci, poeci i męczennicy, miłośnicy świata wielcy, Duchem wiedzeni…

Krótkie wprowadzenie w ideę wystawy przedstawi opiekunka WPI, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, która opowie o odkrytym w naszym kościele fresku Św. Jerzego z końca XIV wieku , o wizerunkach Charbela z Libanu, Antoniego Pustelnika, Jana Chrzciciela – Anioła Pustyni, Anny z Farras w Nubii, Mikołaja – opiekunach wszystkich podróżników, Franciszka z Asyżu, Mamasa z Cypru, greckiego hymnografa Romana Melodosa.

Wystawa ikon będzie otwarta w sobotę od godziny 11 do 17 oraz
w niedzielę (po liturgiach) 9 – 11 i 12 – 15

Sobota, godz.15.00 Wernisaż wystawy oraz koncert Scholi Węgajty: Pieśni o Świętych

Schola Węgajty wystąpi w składzie: Katarzyna Jackowska-Enemuo (śpiew i opowieści), Monika Paśnik- Petryczenko (śpiew), Maciej Góra (śpiew, lira korbowa), Serhii Petrychenko (śpiew, lira korbowa) i Johann Wolfgang Niklaus (śpiew, oud), Jacek Muża (śpiew, kaval) oraz Małgorzata Dżygadło – Niklaus i Andrzej Farańczak (śpiew).

W programie : hymn z Akatystu św. Romana Melodosa, pieśni o św. Jerzym, o św. Dorocie, św. Franciszku, lauda włoska o Marii Magdalenie, pieśń o Ziemi Świętej, opowieść o św. Mikołaju oraz hymn z Kondakionu „O Nawróconej”, Romana Melodosa; utwory będą śpiewane w jęz. greckim, ukraińskim, włoskim, polskim i staro-niemieckim.

W sobotę 24.09.22 od godziny 10 do 18 Warmińska Pracownia Ikony zaprasza do świetlicy wiejskiej w Nowym Kawkowie (za kościołem w dół przez mostek do białego domku), gdzie będzie działała
Otwarta pracownia ikonopisania.
Będzie można przyjrzeć się pracy ikonografów, zadać pytania i poznać proces powstawania ikony od szkicu przez prace malarskie i złotnicze, po zabezpieczanie malatury specjalnym olejem, świetlica w Nowym Kawkowie.