Ośrodek teatralny Węgajty

Węgajty 18
Teatr Węgajty

Miejsce spektakli, spotkań, warsztatów, a także festiwalu „Wioska Teatralna”. Pierwsze działania miały tu miejsce w 1982 roku. W 1986 powstał teatr, który swoją nazwę wziął od pobliskiej wsi. Dziś w Ośrodku działają dwa zespoły: Teatr Węgajty i Schola Węgajty. Jest to też miejsce prób „teatru potrzebnego” z udziałem niepełnosprawnych, oraz siedziba Spółdzielni Socjalnej Convivo.

Piątek,  godz 18.00:  Przesilenia – nowy spektakl Innej Szkoły Teatralnej/Teatru Węgajty. Inscenizacja: Wacław Sobaszek. Realizacja: Marek Kurkiewicz, Maria Legeżyńska, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute i Wacław Sobaszek.

Spektakl ma w punkcie wyjścia doświadczenie niemożności, jaką napotykają ludzie, którzy chcieliby coś zmienić. W otoczeniu, w życiu wspólnym, w kraju, w świecie. Jak nie rezygnować? Jak umieć być wytrwałym, konsekwentnym, nie oczekiwać, że zmiana łatwo się dokona? Gdy dochodzi do konfrontacji, jak nie stosować przemocy? Nie odpowiadać przemocą na przemoc. Kiedy może nadejść przesilenie jako siła trzecia, jako moc natury?

Wystawa Scenografie naturalne to plon kończącego się sezonu, głównie warsztatów Wioski Teatralnej: płótna Indi Orlando (Healing Forest), wiklinowe twory Ewy Woźniak (Niezwyklina), zbiorowo namalowana „Łąka” pod kierunkiem Tadeusza Piotrowskiego. Będą też „nie-zabawki” Piotra Rogalińskiego, pejzaż górski Pauliny Kowalczyk, tomik pt. „Wyłazi” Jana Sobaszka i jego prace video. Będą rekwizyty teatralne 35-lecia, filmy z ostatniego sezonu wypraw Innej Szkoły Teatralnej i inne.

Pogotowie Muzyczne – utworzona w Teatrze Węgajty ad hoc grupa muzyczna odwiedzi różne obejścia. Wzywajcie nas! Robimy też niespodzianki… Przyjedziemy, by uświetnić nastrój Waszego miejsca.

Babel Bar i specjalności kuchni czeczeńskiej – kulinarna prezentacja Spółdzielni Convivo z Luizą Ibragimową: pierwszego etapu projektu Babel Bar – kuchnia wielu kultur, dania przygotowywane przez uchodźczynie mieszkające w Polsce.

 

Program Scholi Węgajty na Sztukę w Obejściu 2018 znajduje się tutaj

 

Facebook Comments