Sztuka w Obejściu 2018

PROGRAM 2018:

Piątek 21.09.2018
18.00: spektakl Przesilenia, Teatr Węgajty
20.00: otwarcie Sztuki w Obejściu 2018. Eksperyment artystyczny Homo Plasticus i koncert zespołu Jaźna, Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło

Sobota 22.09.2018
11.00 – 12.15: Trochę o marnowaniu jedzenia – prezentacja Agaty Olejnik, Lawendowe Muzeum Żywe
12.30 – 13.45: Kompostujesz nie marnujesz – prezentacja Ewy i Jakuba Wojtkowskich, Lawendowe Muzeum Żywe
15.00: We dwoje – spektakl Teatru 3,5, wieś Nowe Kawkowo
16.00: Podziel się jedzeniem – spotkanie z Emilią Borawską, współzałożycielką Jadłodzielni Ełk, gospodarstwo „Kawkowo”
18.00: Akatyst ku czci Bogurodzicy (sł.: ks. Józef Maj, muzyka bizantyjska Marcin Abijski) – koncert Scholi Węgajty, kościół w Nowym Kawkowie
20.00: otwarcie Stodołart i Aron Blum impro set, EtnoWarmia Skolity
22.00: Sztuka odnajdywania się – koncert duetu Kuba Sojka i Przemek Mrozowski, Bezat

Niedziela 23.09.2018
11.55: Za pięć dwunasta – spotkanie z Maciejem Wójcikiem (Stowarzyszenia Earthshiplife i Projektu na Rzecz Klimatu), Lawendowe Muzeum Żywe
13.00 – 14.00: koncert kwartetu smyczkowego Avista
i #365 Unpacked – pokaz zdjęć Antoine Repesse (online), Lawendowe Muzeum Żywe
14.30: Snując i prując wątki – performance Zofii Bartoszewicz i Moniki Paśnik-Petryczenko, Koronczarnia
16.00: Koszty ukryte jako przeszkoda w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Ujęcie lokalne i globalne – prezentacja Marcina Walkowskiego
19.00: Przyśpiewki końcowe śpiewa Jacek Bereza, Berezówka

WARSZTATY I POKAZY
Sobota, godz. 14.00 – 15.15: Środki czystości zero waste – warsztat Anny Rączkowskiej, Lawendowe Muzeum Żywe
sobota, godz. 11.00-18.00: Latająca Wioska Rodzin – animacje dla rodzin z dziećmi, Cegielnia Art
Niedziela, godz. 12.00 – 14.00: Pamiątka ze Sztuki – warsztat dla dzieci, Różane Wzgórza
*Pokaz technik batiku (Beata Szałno) i rzeźbienie ptaszków z gałęzi lipowych (Iwona Sojka), Galeria Kawkowo
*Warsztat bioarchitektury, Earthshiplife Nowe Kawkowo
*Gra terenowa dla dzieci i rodziców, Różane Wzgórza
*Warsztat tworzenia ziołowych herbatek, Różane Wzgórza
*Matka Ziemia portret ze śmieci, EtnoWarmia Skolity
————-
*Do warsztatów bez podanej godziny można się przyłączyć w dowolnym momencie

Siedziba Stowarzyszenia Ręką Dzieło
Godki 21
Stowarzyszenie Ręką Dzieło

Wiejski dom pracy twórczej. Miejsce działań artystycznych i ekologicznych.

Piątek, godz. 20.00: Otwarcie Sztuki w Obejściu 2018.  Eksperyment artystyczny Homo Plasticus i koncert zespołu Jaźna.

 

Jaźna to magia i tajemnica natury wód, lasów, pól i gór, głęboko zapuszczonych korzeni i wysoko do słońca wyciągniętych konarów. To niezapomniane a jednocześnie cały czas poszukiwane. „Jaźna” to grupa silnie związana czasami, wręcz nieznośnie nierozłączna a na litej skale jej punkt zaczepienia. Muzyka inspirowana czterema stronami świata a słowo jądrem ziemi, ciągnie się, przenika, grzeje i chłodzi. „Jaźna” to młodość i nieustanna chęć poznawania, dlatego tym łatwiej o nieprzetarty szlak, ale i o zgubną drogę.
Zespół „Jaźna” to autorski projekt stworzony przez grupę przyjaciół , akustyczne brzmienie, raz rokowe, raz folkopodobne, przepełnione improwizacją i szalonymi podziałami, okraszone oryginalnymi tekstami.
Jaźna wystąpi w składzie:
Astek Cuprjak – gitara, śpiew, teksty
Dorota Cuprjak – śpiew
Lewy – gitara
Kania – perkusja
Natalia Bembnista – sax, śpiew
Michał Kaniecki – bas
Sławomir Forysiak – bębny

Cegielnia Art
Nowe Kawkowo 13
Cegielnia Art

Ekologiczne gospodarstwo, gdzie mieszkają szczęśliwe zwierzęta. Cisza dzwoni w uszach a widok warmińskiego pejzażu nigdy się nie nudzi. Letycja „lepi garnki”, Franek robi bretońskie naleśniki i pyszna kawę.

Warsztaty dla dzieci:
Nasi goście ze Stowarzyszenia „Rodzice Razem” z Warszawy poprowadzą animacje dla rodzin z dziećmi. Zapraszamy do naszej Latającej Wioski Rodzin, gdzie przewodzi nam Sztuka Ziemi i pedagogika Marii Montessori. Tym razem będziemy robić mobile i łapacze snów z naturalnych tworzyw i kolorów jesieni. Maluchy i bobasy zapraszamy do specjalnej strefy zabaw sensorycznych.
Tylko w sobotę, za to cały dzień (11.00 – 18.00).

Sobotnie Posiedzenie na łące to możliwość odnalezienia swojego miejsca na ziemi. „Moje miejsc na ziemi” – tak nazywają się misy, powstałe w pracowni Art Wood Kawkowo, które ułatwiają medytację lub są pięknymi… paterami na owoce. Zapraszamy na spotkanie z Art Wood Kawkowo na łące w Cegielnia Art.

Kulinaria: zupy, ciasta, kawa, naleśniki.

Earthshiplife Nowe Kawkowo

Nowe Kawkowo 55/Żwirownia
earthshiplife.org

Uwaga! Brak zgody właścicieli na wejście na teren żwirowni. Zapraszamy do podziwiania budowy Earthship od strony Berezówki

Tu powstaje nowoczesna, upcyclingowa, bajeczna, samowystarczalna słoneczna ziemianka earthshiplife ze śmieci (zużytych opon, puszek, butelek, kartonów) i ziemi. Wznoszenie upcyclingowych ziemianek jest jednocześnie rodzajem permanentnych warsztatów przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez upowszechnianie wiedzy o konieczności ograniczenia konsumpcji zasobów naturalnych naszej Planety (paliwa kopalne, powietrze, lasy, woda). Ma na celu zwrócenie uwagi społecznej na problem dewastacji przez naszą cywilizację środowiska, bioróżnorodności i w rezultacie, wskutek szalonej pogoni za wzrostem gospodarczym, zaburzenia klimatu.

Słoneczna ziemianka earthshiplife oparta o filozofię i technologię earthship Michaela Reynoldsa o zerowej emisji CO2 to samowystarczalna siedziba człowieka. Zapewnia mu wodę, ciepło i żywność roślinną. Zasilana jest prądem produkowanym przez baterie fotowoltaiczne. Wznoszenie niskokosztowych samowystarczalnych ziemianek earthshiplife i upowszechnianie wiedzy (wolontariusze, warsztaty) o konieczności zaprzestania spalania paliw kopalnych to zielona permakulturowa rewolucja energetyczna mająca na celu powstrzymanie katastrofy klimatycznej.
Zapraszamy na warsztaty bioarchitektury.

W niedzielę, o godz. 11.55 zapraszamy do Lawendowego Muzeum Żywego na spotkanie z Maciejem Wójcikiem, przedstawicielem Stowarzyszenia Earthshiplife.

 

Galeria Kawkowo
Nowe Kawkowo 30
Galeria Kawkowo

Pasja w osnowę wpisana – wystawa gobelinów Haliny Buczyńskiej.

Pokaz technik batiku (Beata Szałno) i rzeźbienie ptaszków z gałęzi lipowych (Iwona Sojka).

Ekspozycja stała prac artystów związanych z Galerią i okolicą.

Halina Buczyńska w roku 1986 rozpoczęła zajęcia w zespole Tkactwa Artystycznego w Olsztynie. Swoją pasję przez lata godziła z pracą zawodową jako radca prawny. Prace Haliny Buczyńskiej prezentowane były m.in. na wystawie tkanin w Olsztynie.

Kulinaria: tarty czekoladowe i z owoców sezonowych z własnego ogrodu, zupy kremy, do wyboru trzy smaki, wszystko wege, kawa, herbata z ogrodu, lemoniada i grzaniec jesienny.

 

Gospodarstwo Kawkowo
Nowe Kawkowo 21
gospodarstwo „Kawkowo”

Uwaga: czynne tylko w sobotę!

Stare warmińskie gospodarstwo z pięknie zachowaną aleją bukową i stodołą.

Sobota, 16.00: Podziel się jedzeniem – spotkanie z Emilią Borawską, współzałożycielką Jadłodzielni Ełk.
Jadłodzielnia Ełk
Przed i po spotkaniu ciepła strawa.

 

Koronczarnia
Nowe Kawkowo 46A
Koronczarnia

Pracownia koronkowej biżuterii w drewnianej chacie przeniesionej z Podlasia i wykończonej gliną wykopaną z podwórka. Obok mały eksperymentalny ogródek wykorzystujący zasady permakultury.

Frywolitki – biżuteria tworzona ręcznie za pomocą techniki zwanej koronką czółenkową od specjalnego czółenka, którym się ją tworzy. Podobno sztuka ta w swej pierwotnej formie znana była już w starożytnych Chinach i Egipcie.  Sobota, godz. 11.00 – 16.00

Niedziela, godz. 14.30: Snując i prując wątki – performance upcyclingowy na podstawie pieśni dziadowskiej „Przestroga przed zgubnym wpływem sklepów ciucholandami zwanych i złym rzeczy pojmowaniem” (sł. Anna Czujkowska-Włodarska) w wykonaniu Zofii Bartoszewicz i Moniki Paśnik-Petryczenko.

 

 

LAWENDOWE MUZEUM ŻYWE im. Jacka Olędzkiego
Nowe Kawkowo 11a
Lawendowe Muzeum Żywe

Muzeum Żywe jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je niewielka plantacja lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych.

Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura-natura, swój-obcy.
Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.

Patronem muzeum jest Jacek Olędzki, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, który w drugiej połowie XX wieku założył i przez kilka lat prowadził autorskie Muzeum Żywe w Murzynowie pod Płockiem.

Sobota
11.00 – 12.15: Trochę o marnowaniu jedzenia – prowadzi Agata Olejnik
12.30 – 13.45: Kompostujesz nie marnujesz – prowadzą Ewa i Jakub Wojtkowscy
14.00 – 15.15: warsztat Środki czystości zero waste – prowadzi Anna Rączkowska

Niedziela
11.55: Za pięć dwunasta  – spotkanie z Maciejem Wójcikiem przedstawicielem  Stowarzyszenia Earthshiplife i Projektu na Rzecz Klimatu.
13.00 – 14.00: koncert kwartetu smyczkowego Avista
#365 Unpacked – pokaz zdjęć Antoine Repesse (online)
16.00:  Koszty ukryte jako przeszkoda w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Ujęcie lokalne i globalne – prezentacja Marcina Walkowskiego.

Ceny, które płacimy w sklepach nigdy nie odzwierciedlają faktycznych kosztów jakie ponosimy, tzw „efekt motyla” jest nieodłącznym elementem globalnej gospodarki. Coś co dla nas wydaje się być błahą decyzją, okazuje się mieć decydujący wpływ na życie innych ludzi i stan środowiska naturalnego w innych miejscach na świecie. Przykład plastików pokazał, że nie umiemy poprawnie identyfikować kosztów ukrytych i stanowią one istotną przeszkodę w osiągnięciu 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Gdzie szukać takich kosztów i jak je mierzyć? Co to jest GTAP? czym zajmują się IPCC i IPBES i jaki jest ich wpływ na kształtowanie współczesnej polityki zrównoważonego rozwoju? Odpowiedzi na te pytania postara się udzielić podczas swojej prezentacji Marcin Walkowski, członek stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego „Ręką-Dzieło”. Po prezentacji zapraszamy do dyskusji.  

W sobotę i niedzielę w godz. 11.00-18.00 dostępna będzie kawa, herbata, herbaty ziołowe, przekąski, ciasto.

Uwaga! Zabierz ulubiony kubek na Sztukę w Obejściu! Każdy, kto przyjdzie z własnym kubkiem, otrzyma napoje za połowę ceny.

 

 

WARMIŃSKA PRACOWNIA IKONY
Nowe Kawkowo
Warmińska Pracownia Ikony

Warmińska Pracownia Ikony od roku 2010 skupia ikonografów z Nowego i Starego Kawkowa, Pupek, Szałstr, Lutr, Opina i Olsztyna, studiujących i praktykujących– pod opieką Grupy Agathos i Scholi Węgajty – tradycyjne techniki pisania ikon sięgające pierwszych wieków chrześcijaństwa.

W tym roku przyświeca nam idea wsparcia prac konserwatorskich w kościele w Nowym Kawkowie; w roku ubiegłym odsłonięte zostały freski z początku XV wieku. Obok bocznych drzwi wejściowych znajduje się duży formatowo, ale nie zbyt czytelny fresk przedstawiający Świętego Jerzego na koniu walczącego ze smokiem.

Wystawa ikon maryjnych w Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie
Sobota, godz. 11.00 – 18.00 i niedziela po liturgiach:
godz. 9.00 – 11.00 i 12.00 – 13.00

Sobota, godz. 18.00: Akatyst ku czci Bogurodzicy w wykonaniu Scholi Węgajty, kościół parafialny w Nowym Kawkowie.

AKATYST KU CZCI BOGARODZICY (Słowa: Ks. Józef Roman Maj, muzyka bizantyjska: Marcin Abijski)

Ksiądz Prałat Józef Roman Maj, proboszcz kościoła św. Katarzyny na Służewie w Warszawie, napisał z potrzeby serca nowy, ale według antycznych reguł ułożony, Akatyst maryjny. Poszukując do niego najstosowniejszej muzyki, skierował się do Supraśla, do pierwszego w Polsce wykształconego w tym kierunku w Grecji, kantora bizantyjskiego Marcina Abijskiego. Ten komponował do polskiego tekstu Akatystu pasującą do niego tradycyjną muzykę bizantyjską.

„Muzyka liturgiczna nie jest sztuką samą w sobie, sztuką dla sztuki. Ma ona do spełnienia bardzo ważne zadanie. Pomaga modlącemu się wniknąć możliwie głęboko w sens słów, względem których pełni ona rolę podrzędną. To słowa są nośnikiem konkretnych treści, którym odpowiednia oprawa muzyczna pozwala zacząć przeobrażać wnętrze modlącego się.

Muzyka bizantyjska, będąc od początku kontynuacją sztuki muzycznej pierwszych chrześcijan, wierna była tej koncepcji. Bizantyjscy „melodosi” pierwszego chrześcijańskiego tysiąclecia tworzyli muzykę do pisanych przez siebie hymnów, powodując, że stawała się ona nieodłączną ich częścią. Kolejne pokolenia hymnografów starały się tworzyć hymny równe rytmicznie pierwowzorom, dzięki czemu dawne melodie były wciąż żywe i dotrwały do naszych czasów.

Wielowiekowa tradycja i uduchowienie owych melodii podczas tysięcy całonocnych czuwań, podczas których rozbrzmiewały, spowodowały, że wywierają one na współczesnym słuchaczu ogromne wrażenie nawet wtedy, kiedy nie rozumie on słów hymnów. Owe melodie, do dziś stanowiące oprawę muzyczną liturgii bizantyjskiej, stały się bardzo uniwersalne, idealnie oddając głębie modlitewnych treści we wszystkich ich przejawach: błagalnym, dziękczynnym, doksologicznym czy tez dydaktycznym.

Latem roku 2009, dzięki Marcinowi Szczycińskiemu, dane mi było zapoznać się z księdzem prałatem Józefem Majem, autorem słów „Akatystu do Przenajświętszej Bogarodzicy”. Jego wielka wiara we wstawiennictwo Matki Bożej oraz miłość i zaangażowanie, z jakim pisał ów hymn, wywarły na mnie ogromne wrażenie. W rezultacie przyszło mi stanąć przed niełatwym zadaniem oprawienia w muzykę owej wzruszającej i wzniosłej modlitwy. Po raz pierwszy język polski zetknął się z muzycznym światem Bizancjum……”
Marcin Abijski

MARCIN ABIJSKI jest śpiewakiem i muzykologiem, absolwentem Ateńskiego Konserwatorium Narodowego na wydziale Muzyki Bizantyjskiej oraz Uniwersytetu Ateńskiego na wydziale Teologii Społecznej. Muzykę bizantyjską studiował pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou – Archonta Melodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola). Założyciel i dyrygent Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza. Kantor jedynej w Polsce prawosławnej pustelni – Skitu św. św. Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach. Nauczyciel śpiewu w monasterach św. Góry Athos. W swych badaniach szuka relacji między oryginalnym śpiewem grecko-bizantyjskim a monodią staroruską.

Wykonawcy: Schola Węgajty w składzie: Marcin Abijski, Małgorzata Brolska, Adam Cudak, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Maciej Góra, Agnieszka Krajewska-Werecka, Marcin Małysz, Johann Wolfgang Niklaus, Monika Paśnik-Petryczenko, Serhii Petrychenko, Piotr Szczyglak, Fryderyk Wojda.

Kontakt: www.węgajty.pl; scholaw1@wp.pl; tel.: 600 00 52 51

SCHOLA WĘGAJTY to zespół działający w ramach Stowarzyszenia „Węgajty”.  Powstała w styczniu 1994 roku. Schola od 24 lat zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną.
www.wegajty.pl

 

MARYSIOWE ŁĄKI
Pupki 46
Marysiowe łąki

Maria Kwiatkowska mówi o sobie, że „rzeźbi dużą formę” – krajobraz: sadząc drzewa, oczyszczając stawy, wytyczając ścieżki, troszcząc się o zachowanie wiejskiego krajobrazu miejsca. Pasjonuje się zbieractwem i przetwórstwem.

 
Na gości czekają zioła, przetwory domowe i opowieści – o sztuce pieczenia chleba, o rosnących wokół nas ziołach leczniczych, o kompostowaniu i innych umiejętnościach ogrodniczych.
Nastrój domu tworzą m. in. inspirowane warmińskim krajobrazem płótna Ewy Plichty-Lubienieckiej i niepowtarzalne sprzęty domowe z kuźni Aleksandra Raczaka.

Kulinaria: leczo wegetariańskie

Letnisko Pupki
Pupki 4A

Dla gospodarzy, Basi i Rafała,  to miejsce z wyboru. Z wyboru sposobu i jakości życia, z potrzeby uszanowania otaczającej przyrody – ludzi, zwierząt i roślin, z potrzeby spokoju i radości wypływających z poczucia sensu podejmowanych działań. Z poszukiwania jedności w różnorodności.

Plakaty nie tylko teatralne – wystawa prac Stefanii Michery.
Stefania Michera (r.1993) – absolwentka wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy plakaty, grafiki, drobne animacje oraz fotografuje. Od trzech lat związana z grupą teatralną Potem-o-tem.

Obrazy Janusza Cegieły
Janusz Cegieła  maluje i rysuje odkąd pamięta. Skończył malarstwo i grafikę w Łodzi.
Dyplom w 1985 roku u Stanisława Fijałkowskiego i Lecha Rózgi
,, Obraz nie jest dla mnie przedstawieniem, chyba że nieznanego. Ma być tym co nie wyraża się w słowach. Nie ma zapisywać emocji , ale je tworzyć. Jest ciągłym odkrywaniem.”

EKOWARZYWNIAK: stoisko z ekologicznymi produktami z gospodarstw Torstena Butha, Doroty Traut, Doroty Matusewicz, Izy Schmidt, Katarzyny Pietraszewskiej, Doroty Łepkowskiej, Marii Kwiatkowskiej,
Marity Pietraszewskiej.

sery : Emlander dojrzewający 3 miesiące ,twarogowe, podpuszczkowe z ziołami, ricotta,  typu korycińskiego,
chleby: żytni,orkiszowy, gryczany, na zakwasie,
przetwory, warzywa

Kulinaria: sycące danie dnia dahl na bazie soczewicy, cebulki, kalafiora i papryki. Wegańskie, bez cukru, bez glutenu.

 

Dom „Bezat”
Pupki41
www.wbezacie.pl

Dom „Bezat” to jedno z najstarszych gospodarstw poniemieckich w okolicy, należące przed wojną do rodziny Grunwald (Gronwald). Powstało około 1890 roku jako gospodarstwo doświadczalne i edukacyjne. Po wojnie i wysiedleniu ludności miejscowej ze wsi Pupki dom podzielił los innych gospodarstw w okolicy – przeszedł w ręce nowych właścicieli. W 1980 roku odkupiliśmy go jako szczątkowe siedlisko ze zrujnowanymi zabudowaniami od mamy naszego sąsiada, Felka Bezata, pani Jolanty Pawłowskiej. Po wielu przebudowach od 7 lat działa jako ośrodek, do którego przyjeżdżają głównie grupy praktykujące jogę, metodę Feldenkrajsa, pracę z głosem i inne formy rozwoju osobistego.

Podczas Sztuki w Obejściu będzie można obejrzeć zdjęcia przedwojennego gospodarstwa, te z lat 80-tych, dokumentujące stan, w którym został kupiony i stan obecny, po wielu przebudowach.

W sobotę i niedzielę dom zamieni się w galerię, w której można obejrzeć obrazy Joanny Płacheckiej oraz fotografie krajobrazowe z okolicznych obejść Joanny Barchetto. Obie artystki działają w naszej okolicy.

Sobota, godz. 22.00: Sztuka odnajdywania się – koncert duetu Kuba Sojka (perkusja), Przemek Mrozowski (saksofon).

Przed i po koncercie drobny bar za drobne w sali lub na tarasie.

BEREZÓWKA
Szałstry 43 b
www.berezowka.pl

Berezówka to miejsce znane przede wszystkim z dobrego jedzenia.

Kulinaria: potrawy wegetariańskie i mięsne. Sobota i niedziela w godz. 13.00 – 16.00

Niedziela: godz. 19.00 – Przyśpiewki końcowe śpiewa Jacek Bereza

 

RÓŻANE WZGÓRZA
Szałstry 42
Różane Wzgórza

Zapraszamy do naszej Ziołowej Galerii, a także do zbudowanej w 100% z odpadów suszarni ziół. Młodsi goście będą mieli okazję wziąć udział w grze terenowej, a nieco starsi zasięgnąć porad zielarki oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia ziołowych herbatek. Wszystkich zapraszamy na przepyszne i niepowtarzalne smakołyki z naszej kuchni, a w sobotę na wspólną noc przy ognisku.

Niedziela, w godz. 12.00 – 14.00: Pamiątka ze Sztuki. Warsztat dla dzieci.

Kulinaria: pierogi z węglem i ruskie, naleśniki z różą, smalec zwykły i wegański, zupa pokrzywowa z kociołka i zupa dyniowa, ziołowe ciasta i ciasteczka i inne smakołyki.

 

EtnoWarmia
Skolity 30
EtnoWarmia
Permakultura Skolity
Warmińskie Centrum Renowacji

W naszym obejściu mieści się kilka inicjatyw, nie tylko artystycznych:
EtnoWarmia – tu dzieją się rzeczy możliwie niemożliwe: koncerty, festiwale, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, pokazy, finisaże i na co tylko macie ochotę – sztuka bez granic.
Stodoła + galeria + art = Stodołart. To miejsce, w którym każdy utalentowany swoje talenty przedstawia.
Ogród permakulturowy, do którego zapraszamy wszystkich chcących zgłębić tajniki permakulturowego ogrodnictwa oraz na własne oczy zobaczyć jak można połączyć funkcjonalność i estetykę. Otwórz oczy, spójrz jak zielono!
Warmińskie Centrum Renowacji – renowacja starego na nowe poprzez różne zabiegi technologiczne.

Podczas Sztuki w Obejściu zapraszamy na akcje:

Matka Ziemia portret ze śmieci – warsztat/performance, podczas którego wspólnie zbudujemy instalację z odpadów recyclingowych.

Łapacz Snów z odpadków – performance

Sobota, godz. 20.00: Otwarcie Stodołart – obrazy, wideo, animacje, rękodzieło, kosmetyki naturalne, Aron Blum impro set

Kulinaria: ciasta, pizza, kompot – wszystko z naturalnych produktów.

Ośrodek teatralny Węgajty
Węgajty 18
Teatr Węgajty

Miejsce spektakli, spotkań, warsztatów, a także festiwalu „Wioska Teatralna”. Pierwsze działania miały tu miejsce w 1982 roku. W 1986 powstał teatr, który swoją nazwę wziął od pobliskiej wsi. Dziś w Ośrodku działają dwa zespoły: Teatr Węgajty i Schola Węgajty. Jest to też miejsce prób „teatru potrzebnego” z udziałem niepełnosprawnych, oraz siedziba Spółdzielni Socjalnej Convivo.

Piątek,  godz 18.00:  Przesilenia – nowy spektakl Innej Szkoły Teatralnej/Teatru Węgajty. Inscenizacja: Wacław Sobaszek. Realizacja: Marek Kurkiewicz, Maria Legeżyńska, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute i Wacław Sobaszek.

Spektakl ma w punkcie wyjścia doświadczenie niemożności, jaką napotykają ludzie, którzy chcieliby coś zmienić. W otoczeniu, w życiu wspólnym, w kraju, w świecie. Jak nie rezygnować? Jak umieć być wytrwałym, konsekwentnym, nie oczekiwać, że zmiana łatwo się dokona? Gdy dochodzi do konfrontacji, jak nie stosować przemocy? Nie odpowiadać przemocą na przemoc. Kiedy może nadejść przesilenie jako siła trzecia, jako moc natury?

Wystawa Scenografie naturalne to plon kończącego się sezonu, głównie warsztatów Wioski Teatralnej: płótna Indi Orlando (Healing Forest), wiklinowe twory Ewy Woźniak (Niezwyklina), zbiorowo namalowana „Łąka” pod kierunkiem Tadeusza Piotrowskiego. Będą też „nie-zabawki” Piotra Rogalińskiego, pejzaż górski Pauliny Kowalczyk, tomik pt. „Wyłazi” Jana Sobaszka i jego prace video. Będą rekwizyty teatralne 35-lecia, filmy z ostatniego sezonu wypraw Innej Szkoły Teatralnej i inne.

Pogotowie Muzyczne – utworzona w Teatrze Węgajty ad hoc grupa muzyczna odwiedzi różne obejścia. Wzywajcie nas! Robimy też niespodzianki… Przyjedziemy, by uświetnić nastrój Waszego miejsca.

Babel Bar i specjalności kuchni czeczeńskiej – kulinarna prezentacja Spółdzielni Convivo z Luizą Ibragimową: pierwszego etapu projektu Babel Bar – kuchnia wielu kultur, dania przygotowywane przez uchodźczynie mieszkające w Polsce.

 

Program Scholi Węgajty na Sztukę w Obejściu 2018 znajduje się tutaj

 

Dodaj komentarz