LAWENDOWE MUZEUM ŻYWE im. Jacka Olędzkiego

Nowe Kawkowo 11a
Lawendowe Muzeum Żywe

Muzeum Żywe jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je niewielka plantacja lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych.

Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura-natura, swój-obcy.
Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.

Patronem muzeum jest Jacek Olędzki, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, który w drugiej połowie XX wieku założył i przez kilka lat prowadził autorskie Muzeum Żywe w Murzynowie pod Płockiem.

Sobota
11.00 – 12.15: Trochę o marnowaniu jedzenia – prowadzi Agata Olejnik
12.30 – 13.45: Kompostujesz nie marnujesz – prowadzą Ewa i Jakub Wojtkowscy
14.00 – 15.15: warsztat Środki czystości zero waste – prowadzi Anna Rączkowska

Niedziela
11.55: Za pięć dwunasta  – spotkanie z Maciejem Wójcikiem przedstawicielem  Stowarzyszenia Earthshiplife i Projektu na Rzecz Klimatu.
13.00 – 14.00: koncert kwartetu smyczkowego Avista
#365 Unpacked – pokaz zdjęć Antoine Repesse (online)
16.00:  Koszty ukryte jako przeszkoda w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Ujęcie lokalne i globalne – prezentacja Marcina Walkowskiego.

Ceny, które płacimy w sklepach nigdy nie odzwierciedlają faktycznych kosztów jakie ponosimy, tzw „efekt motyla” jest nieodłącznym elementem globalnej gospodarki. Coś co dla nas wydaje się być błahą decyzją, okazuje się mieć decydujący wpływ na życie innych ludzi i stan środowiska naturalnego w innych miejscach na świecie. Przykład plastików pokazał, że nie umiemy poprawnie identyfikować kosztów ukrytych i stanowią one istotną przeszkodę w osiągnięciu 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Gdzie szukać takich kosztów i jak je mierzyć? Co to jest GTAP? czym zajmują się IPCC i IPBES i jaki jest ich wpływ na kształtowanie współczesnej polityki zrównoważonego rozwoju? Odpowiedzi na te pytania postara się udzielić podczas swojej prezentacji Marcin Walkowski, członek stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego „Ręką-Dzieło”. Po prezentacji zapraszamy do dyskusji.  

W sobotę i niedzielę w godz. 11.00-18.00 dostępna będzie kawa, herbata, herbaty ziołowe, przekąski, ciasto.

Uwaga! Zabierz ulubiony kubek na Sztukę w Obejściu! Każdy, kto przyjdzie z własnym kubkiem, otrzyma napoje za połowę ceny.

 

 

Facebook Comments