LAWENDOWE MUZEUM ŻYWE im. Jacka Olędzkiego

Nowe Kawkowo 11a
Lawendowe Muzeum Żywe

Muzeum Żywe jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je ekologiczna plantacja lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych.

Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura-natura, swój-obcy.
Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.

Patronem muzeum jest Jacek Olędzki, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, który w drugiej połowie XX wieku założył i przez kilka lat prowadził autorskie Muzeum Żywe w Murzynowie pod Płockiem.

Niedziela, 10.00 poranna joga – prowadzi Tatiana Gałuszko (ograniczona ilość miejsc, zapisy: 725328528).
Tania jogę prowadzi od 22 lat, w Ukrainie, w Kijowie. Praktykuje Power Jogę, uczyła się od Bryana Kesta, w ciągu lat wypracowała własny styl, w którym dominuje spokój i harmonia.

Niedziela, 11.30 „Wieloświat jako model troski. Czy łatwiej troszczyć się o wiele światów niż o jeden?” – wykład dr. hab. Ewy Klekot. W wystąpieniu będzie mowa o modelu „Pluriverse” czyli wieloświata, który powstał jako jedna z reakcji na globalny kryzys klimatyczny. Będzie też nawiązanie do patrona Muzeum.

Kulinaria: pyszna zupa ze świeżych warzyw z zieleniną z własnego ogródka, podana z lawendowym chlebem. Będzie też można kupić chleb i ciasteczka lawendowe na wynos.