Aleja Klonowa na Sztuce w Obejściu 2024
Cisza znikającego istnienia –instalacja Joanny Kaczmarczyk i Anny Drońskiej
Temat wycinki przydrożnych drzew od wielu lat budzi wiele emocji. W dualnym układzie „wycinać czy zachowywać” toczy się spór między tym co praktyczne, wygodne i nowoczesne, a tym co zastane, naturalne i tradycyjne. Czytaj więcej (w PDFie)
Sobota, godz. 9.00 Drzewa, dziuple, porosty – przyrodniczo-ekologiczny spacer Aleją Klonową z Grzegorzem Piłatem. Początek w Koronczarni
Piotruś Romanowski pisał: „Aleja to żywy organizm, a cała historia dotyczy zarówno drzew, jak też ludzi i miejsc. Aleja biegnie przez gminę Jonkowo i łączy wsie. W nich zaś mieszkają ludzie, którzy dawno, dawno temu znaleźli tu swoje miejsca do życia, zaczarowani pięknem tutejszego świata. I przez lata są razem: drzewa i ci, którzy ukochali ich piękno.”
Rośliny, zwierzęta, grzyby – jedna aleja – trzy królestwa.
Zwykle, jeżdżąc drogą nr 1203N nie zwracajmy uwagi na życie, jakie się tam toczy. Chyba że coś nam przeleci przed kołami albo przednią szybą. Tym razem przyjrzymy się z bliska różnym przydrożnym zakamarkom.
Na spacer zabierzemy lornetki, lupy i lunety, przydadzą się też zwykłe smartfony czy aparaty fotograficzne. Zapraszamy na historie o światach, które znajdują się w koronach drzew i istotach tam mieszkających. Spacer poprowadzi Grzegorz Piłat – leśnik, pasjonat ornitologii, lichenologii, dendrologii.