PIĄTEK, 27.09.2019
18.00 Beztroska – spektakl Innej Szkoły Teatralnej/Teatru Węgajty
20.00 otwarcie IX Sztuki w Obejściu i premiera tomiku Piotra Romanowskiego pt. Ptak życia. Kwiat na drogę, Siedziba Ręką Dzieło
SOBOTA, 28.09.2019
16.30 Bizantyjskie hymny Świętej Liturgii Jana Złotoustego – koncert Scholi Węgajty. Kościół w Nowym Kawkowie
17.00: prezentacja tekstów grupy Półkowniczki, muz. Iga Skolimowska, EtnoWarmia
17.00: Odpowiedzią jest natura. Kapitał naturalny i usługi ekosystemowe jako nowoczesne narzędzia walki z kryzysem klimatycznym – wykład Marcina Walkowskiego, Siedziba Ręką Dzieło
18.00 – 20.30 Sobota dla Klimatu III. Spotkanie z Mikołajem Golachowskim, Siedziba Ręką Dzieło
19.00 Wernisaż wspólny wielu twórców, EtnoWarmia
20.00 Koncert Mary Rumi Solo Act, EtnoWarmia
22.00 Koncert SKANK RANGER, EtnoWarmia
NIEDZIELA, 29.09.2019
11.15 – 12.00 Spotkanie muzyczne ze Stowarzyszeniem Kresowiacy i Stefanem Posochem, Lawendowe Muzeum Żywe
12.15 – 14.15 Warsztat tańców warmińskich, Lawendowe Muzeum Żywe
15.00 Na zamku i w karczmie – koncert zespołu Turba Jacobi, Ośrodek Teatralny Węgajty
20.00 Przyśpiewki końcowe śpiewa Jacek Bereza, Berezówka
Warsztaty/pokazy*:
Warsztaty bioarchitektury i permakultury, Earthshiplife Wołowno
Warsztaty Zero Waste, Lawendowe Muzeum Żywe
Na ratunek zwierzakom – gra terenowa, Różane Wzgórza
Sobota: warsztaty zielarskie, Różane Wzgórza
Sobota, 12.00-16.00: warsztaty dla dzieci i rodziców, CegielniaArt
Sobota, niedziela, godz.12.00-16.00: warsztaty dla dzieci i nie tylko, EtnoWarmia
Niedziela: warsztaty dla dzieci, Różane Wzgórza
Niedziela, godz. 12.00-13.00: warsztaty muzyczne z Marią Rumińską, EtnoWarmia
Niedziela, godz. 13.00-15.00: Permakulturowe sposoby na niepodlewanie ogrodu, EtnoWarmia
————-
*Do warsztatów bez podanej godziny można się przyłączyć w dowolnym momencie
Godki 21
Stowarzyszenie Ręką Dzieło
Wiejski dom pracy twórczej, miejsce działań artystycznych i ekologicznych.
Już pora. Wystawa prac fotograficznych Michała Sojki i rysunków Iwony Sojki
Piątek:
20.00 otwarcie IX Sztuki w Obejściu i premiera drugiego tomiku poezji Piotra Romanowskiego pt. Ptak życia. Kwiat na drogę
Sobota:
17.00: Odpowiedzią jest natura. Kapitał naturalny i usługi ekosystemowe jako nowoczesne narzędzia walki z kryzysem klimatycznym – wykład Marcina Walkowskiego
18.00 – 20.30 Sobota dla Klimatu III: Wizyta w Raju z Mikołajem Golachowskim, biologiem i podróżnikiem, doktorem nauk przyrodniczych.
Kulinaria: potrawy kuchni czeczeńskiej: czepałgi (tradycyjne czeczeńskie placki z twarogiem i szczypiorem) i zupa z soczewicy oraz kongijskie leczo czyli pieczony kalafior w sosie z orzeszków ziemnych. Sobota, 12.00 – 20.00 i niedziela, 12.00 – 16.00.
EKOTARG – stoisko z produktami z okolicznych gospodarstw (warzywa, przetwory, sery, chleby). Sobota: 11.00 – 18.00 i niedziela: 11.00 – 14.00
Nowe Kawkowo 13
Cegielnia Art
Ekologiczne gospodarstwo oraz galeria i pracownia ceramiczna Letycji Pietraszewskiej.
Podczas Sztuki w Obejściu towarzyszyć nam będą Stowarzyszenie Rodzice Razem i Cud wood miód czyli Darek Zboina, który opowie i pokaże jak z kawałka drewna wyczarować arcydzieło.
Sobota, 12.00 – 16.00 Warsztaty dla dzieci i rodziców: będziemy wyplatać talizmany, robić zabawki i konstrukcje z naturalnych materiałów i recyklingowanych przedmiotów (Latająca Wioska Rodzin).
Kulinaria: zupy sezonowe, crepes (francuskie naleśniki) ciasta i przekąski na ciepło i zimno
Nowe Kawkowo 30
Galeria Kawkowo
Nietuzinkowa rodzinna galeria w centrum warmińskiej wsi. Kreatywne miejsce mieści w swym wnętrzu prace wielu artystów związanych z naszą okolicą: obrazy, metaloplastykę, biżuterię, ceramikę, filce, jedwabie i wiele innych pięknych przedmiotów.
Wystawa twórczości Uli Raczak.
Kulinaria: tarty, zupy kremy, najlepsza rybka jeziorna, kawa, herbata i inne napitki.
Nowe Kawkowo 46A
Koronczarnia
Koronczania jest otwarta w niedzielę od 15.00 do 17.00.
Uwaga! Ze względów pogodowych podwórkowo-plenerowy koncert zespołu Turba Jacobi przenosimy z Koronczarni do sali Ośrodka Teatralnego Węgajty. Zapraszamy w niedzielę o 15.00. (Frywolitki zabierzemy ze sobą, będzie je można obejrzeć w Teatrze po koncercie)
Pracownia koronkowej biżuterii w drewnianej chacie przeniesionej z Podlasia i wykończonej gliną wykopaną z podwórka. Obok mały eksperymentalny ogródek wykorzystujący zasady permakultury.
Niedziela, godz. 15.00 Na zamku i w karczmie – koncert powstałego w lipcu tego roku zespołu Turba Jacobi (Adam Cudak, Maciej Góra, Iwona Sojka, Monika Paśnik-Petryczenko, Serhij Petryczenko)
Wędrówka po historycznych i geograficznych zaułkach muzyki dawnej i tradycyjnej. Instrumentarium: citola, lutnia renesansowa, fidel, kankle, lira korbowa, buzouki, flety, bębny.
Niedziela, ok. godz. 16.00 (po koncercie). Frywolitki – biżuteria tworzona ręcznie za pomocą techniki zwanej koronką czółenkową od specjalnego czółenka, którym się ją tworzy. Podobno sztuka ta w swej pierwotnej formie znana była już w starożytnych Chinach i Egipcie.
Nowe Kawkowo 11a
Lawendowe Muzeum Żywe
Muzeum Żywe jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je ekologiczna plantacja lawendy oraz mini-ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych.
Aktywność muzealna ogniskuje się wokół obszarów przeciwstawień: mieć czy być, kultura-natura, swój-obcy.
Muzeum działa w rejonie pogranicza, zgromadzone w nim eksponaty odzwierciedlają wielokulturowy charakter regionu.
Patronem muzeum jest Jacek Olędzki, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, który w drugiej połowie XX wieku założył i przez kilka lat prowadził autorskie Muzeum Żywe w Murzynowie pod Płockiem.
Warsztaty Zero Waste, prow. Anna Rączkowska, Joanna Posoch. Sztuka wytwarzania produktów takich jak: mydło potasowe, woskowijki zamiast folii PCV, środki czystości i higieny.
Świat na rozdrożu. Szukając drogi do przyszłości. Projekcje filmu ze spotkania z Marcinem Popkiewiczem, które odbyło się w Siedzibie Ręką Dzieło 24VIII2019.
Sobota, 12.00 – 13.00 Występ zespołu Węgojska Strużka.
Niedziela, 11.15 – 12.00 Spotkanie muzyczne ze Stowarzyszeniem Kresowiacy z Dobrego Miasta oraz poranek poetycki z udziałem Stefana Posocha.
Niedziela, 12.15 – 14.15 Warsztat tańców warmińskich dla dzieci i dorosłych, zagra, zaśpiewa i poprowadzi Warnijsko Kapela Wojciecha Deligi.
Kulinaria: pyszna zupa wege i lawendowe ciasteczka na deser
Nowe Kawkowo 27
Warmińska Pracownia Ikony
Schola Węgajty
Schola Węgajty to zespół zajmujący się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Zespół powstał w 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia „Węgajty”.
Warmińska Pracownia Ikony od roku 2010 skupia ikonografów z najbliższej okolicy, z Nowego i Starego Kawkowa, Pupek, Szałstr, Lutr, Opina i Olsztyna, studiujących i praktykujących tradycyjne techniki pisania ikon sięgające pierwszych wieków chrześcijaństwa.
W ramach Jubileuszu 10-lecia Warsztatów Laboratorium Tradycji zapraszamy na wystawę i koncert do kościoła parafialnego w Nowym Kawkowie.
Wystawa ikon w Kaplicy Oblicza Pańskiego. Sobota 11.00 – 16.30 oraz w niedzielę po liturgiach (9.00 – 11.00 i 12.00 – 14.30)
Bizantyjskie hymny Świętej Liturgii Jana Złotoustego – koncert Scholi Węgajty i uczestników Warsztatów Laboratorium Tradycji. Kantor: Marcin Abijski. Sobota, godz. 16.30
Pupki 46
Marysiowe łąki
Maria Kwiatkowska mówi o sobie, że „rzeźbi dużą formę” – krajobraz: sadząc drzewa, oczyszczając stawy, wytyczając ścieżki, troszcząc się o zachowanie wiejskiego krajobrazu miejsca. Nastrój domu tworzą m. in. inspirowane warmińskim krajobrazem płótna Ewy Plichty-Lubienieckiej, niepowtarzalne sprzęty domowe z kuźni Aleksandra Raczaka oraz obrazy Gospodyni.
Na gości czekają zioła, przetwory domowe, opowieści o sztuce pieczenia chleba, rosnących wokół nas ziołach leczniczych, o kompostowaniu i innych umiejętnościach ogrodniczych.
Szałstry 43 b
www.berezowka.pl
Berezówka słynie z gościnności, dobrego jedzenia i gospodarza wyśpiewującego głodne kawałki.
Kulinaria: obiady domowe
Przyśpiewki końcowe śpiewa Jacek Bereza. Niedziela, godz. 19.00
Szałstry 42
Różane Wzgórza
Zapraszamy do odwiedzania Ziołowej Galerii i zbudowanej w 100% z odpadów suszarni ziół, do pobuszowania w przydomowym zielniku, skosztowania zupy z kociołka przy ognisku, a także przyłączenia się do warsztatów zielarskich i gry terenowej Na ratunek zwierzakom.
Kulinaria: zupy pokrzywowa z ogniska i dyniowa z pieca, pierogi z węglem i inne, pajda chleba z ogórkiem i smalcem zwykłym lub wegańskim, naleśniki różane.
Skolity 30
EtnoWarmia
Permakultura Skolity
Warmińskie Centrum Renowacji
W naszym obejściu mieści się kilka inicjatyw, nie tylko artystycznych:
EtnoWarmia – tu dzieją się rzeczy możliwie niemożliwe: koncerty, festiwale, wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, pokazy, finisaże i na co tylko macie ochotę – sztuka bez granic
Stodoła + galeria + art = Stodołart To miejsce, w którym każdy utalentowany swoje talenty przedstawia
Ogród permakulturowy, do którego zapraszamy wszystkich chcących zgłębić tajniki permakulturowego ogrodnictwa oraz na własne oczy zobaczyć jak można połączyć funkcjonalność i estetykę. Otwórz oczy, spójrz jak zielono!
Warmińskie Centrum Renowacji – renowacja starego na nowe poprzez różne zabiegi technologiczne
Podczas Sztuki w Obejściu zapraszamy na akcje:
SOBOTA:
12.00 – 16.00: kreatywne warsztaty dla dzieci i nie tylko, prowadzi Olga Filipiak
17.00: prezentacja tekstów olsztyńskiej grupy poetyckiej Półkowniczki w muzycznej oprawie Igi Skolimowskiej.
19.00: wernisaż wspólny wielu twórców
20.00: koncert Mary Rumi Solo Act. Najnowszy autorski projekt Marii Rumińskiej – podróż muzyczna po świecie etnicznym Opowieści w kilku językach i różnych stylach
22.00: koncert SKANK RANGER
NIEDZIELA:
12.00 – 16.00: kreatywne warsztaty dla dzieci i nie tylko, prowadzi Olga Filipiak
12.00 – 13.00: warsztaty muzyczne z Marią Rumińską – muzyka świata, techniki śpiewów, prezentacja instrumentów etnicznych
13.00 – 15.00: warsztaty Permakulturowe sposoby na niepodlewanie ogrodu prowadzi Malina Agnieszka Pszonak
EKOTARG – warzywa z prosto z grządek Permakultura Skolity
Kulinaria: pizza wypiekana w piecu ze składnikami z ogrodu Permakultura Skolity.
Węgajty 18
Teatr Węgajty
Uwaga! Otwarte: sobota i niedziela w godzinach 11.00 – 14.00
Nasze miejsce jest ośrodkiem spotkań, spektakli, warsztatów, oraz bazą festiwalu „Wioska Teatralna”. Działamy tu od r. 1982. W 1986 roku powstał teatr, który swoją nazwę wziął od pobliskiej wsi. Dziś w ośrodku działają dwa zespoły: Teatr Węgajty i Schola Węgajty. Ośrodek daje też schronienie pracy teatralnej z udziałem niepełnosprawnych (Teatr Potrzebny) oraz Spółdzielni Socjalnej Convivo (kuchnia wielu kultur, prowadzona przez uchodźczynie mieszkające w Polsce).
Na półmetku – prezentacja z okazji dziesięciolecia serialu „Woda 2030”(IST). Rekwizyty, obiekty plastyczne oraz seans w postaci zestawu krótkich filmów, dokumentów, które dotyczą więzi lokalnej, związków teatru z okolicą bliższą i dalszą, z ludźmi.
Piątek, godz. 18.00 Beztroska – spektakl Innej Szkoły Teatralnej/Teatru Węgajty. Najnowszy odcinek ekologiczno-teatralnego serialu „Woda 2030”. Inscenizacja: Wacław Sobaszek. Realizacja: Roman Černik, Maria Legeżyńska, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek, Agata Ziółkowska.
Pogotowie muzyczne – utworzona w teatrze ad hoc grupa muzyczna odwiedzi różne obejścia. Wzywajcie nas, dzwońcie! … albo zrobimy Wam niespodziankę, przyjedziemy, by uświetnić muzyką nastrój Waszego miejsca.